Sayfalar

26 Ocak 2015 Pazartesi

3. AYIMIZDA BİTTİ\BİZE KALANLARKızım büyüyor ve yarın 3 ayını doldurmuş dolacak .
Gülmelerimiz  yoğunlaştı, "agu"lar dikkat çekmek istediğinde daha çok sanki:)
Benim "getir götür işleri müdürüm"bir tanem ,ona bakınca çok şanslıyım diyorum.Bu minik kız da abisine hayran ,ne anlıyor bilmiyorum ama abisi önünden geçse gülücük atıyor.


Rüya'm 
şükürlerim sonsuz seni bana verene.Bir gün yine boks maçımız var:)


Karneyi aldı Mert 'İm ,devamında da Allah utandırmasın çok güzel karnemiz,Tek falsomuz var o da çok ağlaması:)Anladım duygusal çocuk da bazen "yeterrrrr" dedirttiriyor.En sevdiği arkadaşı.


Annem de mevlüt yaptım,Mert de yapmamıştım kuş gribi vardı Rüya için çok istiyordum ama bizde ki uzun süren grip,kar yağışı felan derken kızım 2.5 aylık olduğunda yapabildik.
Allah razı olsun annemle babamdan hazıra kondum misafir gb gittim mevlüde .

           Ve bunlarda mevlüt te dağıtılan süsler ki onlardan bile bi haberdim.Ben dışarı fazla çıkamadığım dan ne hazırlığa yardımcı olabildim ne de alınanalara.
Sepeti sağ olsun Ayşecim(abimin eşi)hediye almış gelmiş,süsler de yine hediye, annem,babam ve kız kardeşim eminönünden gidip almışlar.
Çok şanslıyım ,farkındayım.
Çok şükür.
1 Ocak 2015 Perşembe

UYKU EMZİK İLİŞKİSİ

                       

                    BEBEKLERİN UYKUSU BOL OLDUĞU BİR YIL DİLERİM.
Bu aralar uyku ile ilgili bir sürü yazı okudum neler bize uygun neden uyutamıyorum/uyumuyor kafayı çok taktım.Genel olarak uyku eğitimi 12 haftadan sonra başlatılıyormuş.Oğlumda bu eğitimden bi haber ve uykusuzluğun normal olduğunu kabul ederek geçti.Geçti demem de 23 ay emzirdiğim oğlum abartısız gece 8-9 kere bile meme için kalkıyordu.(tabi keyfi)Bu durumdan kurtulmak için de  oğlumu  yanımda yatırarak ve meme de uyumasına izin vermek oldu.Sırt ağrım(hep bir tarafa yatmaktan)tavan yapsa da gece en azından yat kalk durumunu asgariye indirmiş olmak bile sevindirmişti beni.
Kızım doğduğu ilk 15 gün her yeni doğan gibi emme,alt değiştirme uyku üçgenin de geçmiş olup gaz sancılarıyla birlikte uykusuzlukta tavan yapmıştı yine.Şu bir gerçek ilk çocuk da o kadar hırpalanmış ben bu durumdan ilk zamanlar fazla şikayetim olmadı.Taki artık 40 çıktıktan sonra artık vücut sos vermeye başlıyor çünkü dinlenememek  ve uykusuzluk geçirdiğim grip ile birleşince artık dayanamadım.
Emziği ilk günden beri aldırmaya çalıştım çünkü uykuya dalış da kolaylık sağlayacağını okumuştum.Emzik konusunda genelde çevredeki büyükler pek sıcak bakmayıp ,ısrar etmenizi yadırgıyor. 2 ayı doldurduk ve gaz tam bitmedi ama en azından uyumaya başladı.İlk on beş günden sonra günü yarım saat uyku ile geçirdiği bile oldu bu durumda da huysuzluğu hiç geçmiyor devamında anne de yıpranıyor haliyle.
Öncelikle kendime bir rutin oluşturdum ve emzik olayını hayata geçirdik.
 Bana hastanede ki hemşire uyanınca ilk olarak altını açmamı hem kusmasının önüne gecebileceğimi hem de uyanmasına yardmcı olacağını söyledi.Uzun süre böyle yaptım ama bu durumda meme de uyuyor gaz çıkarınca da uyanıyor eğer ki uykusu devam ederse de beşiğe koyar koymaz uyanıyordu.
Önce bu döngüyü değiştirdim.
Rutinim
Kalktığında ilk olarak biraz konuşup emziriyorum sonra gazını çıkarıp uzatıyorum.Bir süre altını çıkarıp öyle durmaına izin veriyorm ki bu durumdayken ayaklarını hareket ettirmesi hem kendinin hoşuna gidiyor hem de kakasını yapıyor.Altını temizleyip yatağa yatırıyorum ve emziği burada ağzına veriyorum ne sallama ne de bir şey söylüyorum sadece emziği düşürdükçe veriyorum.Yaklaşık bir haftadır bu şekilde sadece uyuturken emziği veriyorum miniğim de emzikle emme ihtiyacını karşılayıp uyuyor, zaten 10/15  dak sonra emziği atıp  uykusuna devam ediyor.
Emziği uyku rutinine koymadan önce salladım da ,evin içinde gezdirdim de ama en uzun ,derin uykuya bu şekilde geçti çok şükür ,Umarım böyle gider.
Bu arada gaz ile ilgili olarak bir arkadaşım bu bilgiyi paylaştı .