Sayfalar

27 Ağustos 2014 Çarşamba

MERT'E DAİR

Bu gün Mert'in park için ısrar etmesine dayanamayarak aşağı indik.Üst kattaki çok tatlı bir amca var o da üç torununu aksatmadan her gün dışarı çıkarır yine bu gün aşağıdaydı karşılaştık çocuklar oynarken bizde muhabbet ettik.Yaklaşık iki saat durup daha fazla oturamayacağım için ben kalktım ama Mert gelmek istemedi,sağolsun amca "ben bakarım sen git" deyince eve geldim.çocukların oynadığı yer benim balkonumun altında yeşillikteydi gidip gelip kontrol ediyorum.Neyse komşumuzun torunları acıktık bisküvi vs isteyince benim üst katımda oturan esi bir abur cubur poşeti saldı aşağıya.Bizimki abur cubura fazla meraklı degil amca ısrar ettikçe Mert "yok"diyor sanırım amca da utandığından yemediğini düşünüp ısrarı abartıyor:)bu kısır döngü Mert in bir adet bisküvi alıp başka istemiyorum demesiyle son buldu.
Aradan kısa bir sure sonra eşi bir tepsiyle aşağı indi ve bizimki de kosa kosa yere serilmiş örtüye oturdu ve ufak sahan kapağının açılmasıyla salçalı sosis ortaya cıktı, diğer üç ufaklık yemeğe yumulurken bizimkinin tavrı netti;
-biz hiç almıyoruz iyi bir sey değil!
Himm bi tanecik al be oğlum tadına bak beğenmezsen yemezsin.
Bu arada kadın öyle tatlı ki ,bizim ki yine tavrını koruyor ama ısrara dayanamadığından bir tane alıp
_ben bunu beğenmedim,ömrümde hiç yemedim
diyerek benim de yukarıda rengimin değişmesine sebep oluyor.(işin ilginci yemişti ama çok uzun zamn önce olduğundan unuttu sanırım)
Bu arada abur cubur torbasından cıkan citosu yine ısrarla Mert'e uzatıldığını eve gelince öğreniyorum .Mert in tepkisi
_anne o zararlı cipsi de bana zorla yedirdiler
Bunu söylerken o kadar tatlı ki:)
Onlarla olmaktan çok mutlu olan oğlum yemek konusunda hep şikayet etti .
Bu arada bende mimlenmişimdir sanırım komşularım tarafından
Eve gelince Mert ile yemediği ve beğenmediği ikram konusunda vereceği cevaplar konusunu işledik bu gün.
Teşekkür ederim yeterli bir cevap dedim ona ,beğenmediğini belirterek kırabileceğini belirtince bana
_ama bi defa yiyip beğenmeyince teşekkür ederim doydum dersem inanmazlar ki dedi


geçmişten bir resim,küçük adamım benim

Ve ona sıkıca sarıldım.

26 Ağustos 2014 Salı

HER ŞEY UNUTMAMAK ADINA

               

                         Uzun zamandır yazmamak böyle karman çorman bir kayıt yazmayı gerektirdi.Her şey unutmamak adına efendim;
  
     **************************************************************************      


                      Bu resim benim 4 aylık gebe halim, illa bulunsun istedim ,maşallah resim çekmekten çektirmekten nefret eden bir eşim var o yüzdendir ki bulanık dahi olsa yükledim bloğa.O gün pikniğe gittik ,hoş bizim için piknik demek teferruatlı  yemek değil açık hava,ekmek arası ve bir örtü de olabiliyor çoğu zaman. 


Maşallah iyi yiyiciyimdir.

**************************************************************Burası Bakırköy Botanik park


Ramazan da akşamı değerlendirmek Mert'i gezdirmek için gittiğimiz bir akşam.


burada da 5 aylık hamileyim.


Bu arada Ramazanın son haftası yine gittiğimiz piknik alanında(ki tahminimiz o yönde) Mert'i kene ısırdı.Evde tuvaletten çıkan oğlum kasığını kaşırken siyah bişey gördüm önce yara kabuğu sandım ve çektim ama elime gelmeyince oğlumun büyütecinden yararlanarak tekrar baktığımda keneden şüphelendim.Gerçi o kadar küçüktü ki emin olamadım ve eve yakın olan sağlık ocağına gittim.Doktor da bir türlü emin olmamakla birlikte bizi hemen devlet hastanesine acile yönlendirdi.
Neyse gittik ve keneymiş Doktor cımbızla keneyi aldı sonra kan tahlili yaptırdık.Üç gün arayla toplam üç kere kan tahlili yine yaptırmak için hastaneden ayrıldık.
İki gün sonra Mert tuvaletteyken beni çağırdı ve kasığın alt tarafına doğru siyah noktayı gösterdi,dikkat ettiğimde iki tane minik (ki minik demek bile az bile o kadar küçük )nokta vardı ve yine  aldı bizi bir telaş doğru acile.
Gittik yine keneymişyine Dr müdahalesi ,bu sefer cımbızla alınamayacak kadar küçük olduğundan iğne ucuyla didiklemek suretiyle almaya çalıştılar.Mert 'i hiç anlatmayayım garibim "yandım,yandım" diyerek inletti ortalığı.
bu sefer bizi aldı bir telaş ,nerden nasıl tekrar olmuştu ya da önceden de vardı biz ilkini görünce direk heyecanla gittiğimiz için kontrol etmek aklımıza gelmemişti .
Dr ile konuşunca "kuş kenesi" olduğunu ,yeşilliğin bol olduğu yerden olabileceğini ve zararsız olduğundan korkmamız gerektiğini söylemesiyle rahatladık.
Önlem olarak bütün evi ilaçladık ve giysilerini ütüleyerek giydirdik(yıkamayla ölmeyebiliyormuş)
Şükür tahlillerimiz de temiz çıktı. 

*********************************************************


Ağustos ayı hızlı başladı bizde,badana yaptık izne çıkan eşimle


Daha doğrusu o yaptı bende yardım ettim.hala da tam anlamıyla temizliği bitirmiş değilim ama gayretliyim bitecek:)


ayın 10 'unda seçimde oyumuzu kullanıpAilecek pikniğe gittik.(amma pikniğe gidiyormuşuz biz de yahu buraya yazınca fark ettim da ha buraya eklemediklerim de var)

O gün Mert'in doğum günüydü,ananesinin süpriz mini pastasıyla çok sevindi küçüğüm.Halay çekiyormuşuz gibiyiz:)


Be resimden sonra indim bizimkiler devam etti sallanmaya

                               Biz üç kardeşiz(kızkardeşim ve abim var) ve bunlarda kardeş çocukları ,bu resimde bir miniğimiz  gözükmüyor 2 aylık ,bir de gelecek Rüya' mız .Allah sağlıkla gelmeyi nasip eder inşallah.Mert o gün bu salıncağın dibine vurdu resmen ,gitti geldi sallandı.

*********************************************************************

Bu sene tatil yapamayacaktık,günübirlik Mert i denize götürmek yetecekti.


ama sonrasın 2 sene önce gittiğimiz yere cadır kurma fikrini düşündük ve uyguladık.


Benim için zor olacağı belliydi 6.5 aylık hamile halimle kamp işi biraz zordu kabul ediyorum ama imkansız değildi ve oğlum için değerdi.


Bol bol kitap okuduğum ve uzandığım iki gün oldu.(saç baş dağılmış:)


Denizde fazla kalamadım nedense.


Sezo ile Mert ise tam su kuşlarıydı ve sonrasında tabi dinlenme.Oğluma kumdan kale yaparken ben ,
kocaman bir yalan 


           sırf resimde çıkayım diye ,yoksa bütün zamanımı şenzlog da kitap okuyarak yada bizimkileri izleyerek ya da elimden düşürmediğim telefona bakarak geçirdim.


Mert çok çok şanslı Sezo gibi babası var,allah başımızdan eksik etmesin.
Ata Mert ,ismini çok seviyor hatta iki isim koyduğumuzda çocuk sıkılır hangisine bakacağına diye tepki bile almıştım.Mert dememize rağmen ilk ismini özellikle kullanan bir oğlum var.


********************************************************************Mert'e gebeliğimde nedense fazla resmim yok.şimdi fırsat buldukça çektirmeye çalışıyorum ,tipime dikkat etmemem işte hep bu yüzden:)
6,5 aylık gebeyim burada.

******************************************************************

                       Haşimato hastalığım için Devlet Hastanesine rutin gittiğim bu sefer


 değil oturmak için yer ,yaslanacak duvarı buldum diye sevindim resmen.Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin .İşin ilginç yanı genellikle kadınlar duvar diplerine çökmüş erkekler bekleme sandalyelerinde oturuyordu.
EĞİTİM ŞART!!!!!

**************************************************************

Buluşmaya gittiğim Aslı ile çok güzel muhabbetler ettik ve anı ölümsüzleştirmek adına resim çekilmek istedik ne var ki ya karanlık çıktı ya bulanık:)


 bu resmi çeken arkadaş türk bile değil ama azmim sayesinde(dil sayesinde diyemiyorum :()resmi ona çektirdik.rica minnetle farlı üç kişiye resim çektirilir,kocaman alışveriş merkezinde doğru dürüst resim çekene rastlamamak da bizim kaderimizmiş,Düzgün diye çektiklerimiz hep bunlar.
 çok seviyorum seni aslı , çok şükür bu sene yine buluştuk.
Buluşmadan dönerken ilk öz çekim denemesi yapmak istedim hep birileri yama oldu,neyse yabancı değiller:)


*******************************************************************************

                                                Gecikmeli de olsa üç kişilik kutlamamızı yaptıkCanım oğlum hep güzelliklerle karşılaşırsın inşallah.


                                           biz bu pozu özellikle veriyoruz,


daha önce iki kere aynı şekilde  verilmiş pozumuzla karşılaştırmak hoşuma gidiyor.


geçen sene niye atladıysak .


  ******************************************************************************
                                           burada 7,ayıma girerken .özellikle seçimim siyah:)

Bu arada 7, aya nasıl geldim nasıl zaman geçti pek anlamadım.Hala ve hala hamile olduğumu unutuyorum belki de ikincilerin kaderi böyle.Kaçıncı hafta da olduğumu bilmiyorum çoğu zaman ve ilk gebeliğimde ki gibi netten hafta hafta hamiliğime hiç bakmıyorum yani aklıma gelmiyor hiç,halbuki Mert'e hamileyken nasılda incelerdim hatta gelecek haftaları bile okurdum daha sonra yine okuyacağımı bile bile.
Ama bu kız bir cadı hakkını aramayı biliyor zira dakika durmuyor hep kımıl kımıl.Mert de hareketlerini duymak için çikolata yer ,uzanır beklerdim ki kımıldasın .
Neyse zaman geçiyor ve merakla bekliyorum Melek Rüya mı(şimdilik de adı böyle:)BİZDEN HABERLER (2012 mayıs)


On beş gündür koşturuyorum  daha doğrusu evde pek bulunamıyorum.Başlıca sebebi aşağıda resimde görüldüğü üzere diş ile ilgiliydi.


34 yaşıma kadar ön iki dişimin çarpıklığını kabul edip böyle de güzel olmasam da "şirinim" diyerek kaçtığım dişci koltuğuna ,bir sene evvel çürümeye başlaması ve akabinde dolguyla geçiştirmem,Bundan 3 hafta  önce o dolgunu düşmesiyle de"ya allah" deyip tüm cesaretimi toplayarak tekrar dişciye gitmemle son buldu.
Gittim ama  aletlerin her vızıldamasıyla hop oturup hop kalktım.Ağrı oldu mu derseniz ,hiç ama hiç olmadı .
Çevremde ki herkes dikkat et yiyip içerken demesine rağmen şükür ki hiç zorluk çekmedim ve ben 34 yıl boyunca boşuna "şirin" (kendimce)gözükmüşüm:) 
işte son hali.İlk halini göstermeye blog camiasının pek kaldırabileceğini sanmadığından göstermeyeceğim. cektim(hatta ,lknur ,aslı ve gül e gösterdim o gün bugündür pek görüşemiyoruz nedeni o pozum olabilir mi düşünmeden edemiyorum:)ama göstermem tabi ki:)Ben dişci de ki son gün gittiğim de tam bir ohh çekip bir daha uzun bir süre buraya adım atmayacağım diyerek büyük konuşmamın üzereinden 5 saat geçmişti ki Sezo nun dişine doldu olması için yine dişciye gittik.(bu aralar büyük konuşma işini kendi lehime kullanma planları içindeyim .Örnek bir daha çocuk doğurmayacağım gibi:)
Bu resimde  Sezo nun 'sus' işareti bizim Mert oğlana.

Allahım ne durdu ne de soru konuşması bitti.
-Anne bu halıya niye basıyoruz.kiylenmiyo mu?
_anne bu halıya otuyabilirmiyim ben üstüne basmadım ama
-anne buyası biyaz eve benziyo
-anne bu koltuklar niye cücük 
gb yüzlerce soru.
o koltuktan atlıyor o koltuğa bi de volum hep yüksek bi türlü sakin ve sessiz konuşmayı öğretemedim gitti.

*******************************************************************************


Öğlen uykumuz kolay kolay şaşmaz .Her gün öğlen yemeğini yer ve uyur (du)
Geçen face de kızlarla konuşurken "ohh Mert uyudu gelsin kahveler gitsin internet "yazdım  ve arkamı döndüm 10 dakika önce uyuttuğum Mert zombi kıvamında uyanmış "anne benim uykum bitti"diyerek beni şoka soktu çünkü Mert en az 2 saate yakın en fazla 4 saat yatar ve bazen zor uyandırırım gece yatsın diye.Tabi face alay konusu oldum:)gelmedi kahve gitti net!
*********************************************************************************

3Yaş ahhh gözünü seveyim ne güzel bir zaman dilimisin böyle.Konuşması düzelip kelime dağarcığı ve farkındalığı arttıkça nasıl da güzel her şey.
Konuşuyor ,olaylara yorum yapıyor kendi deyimiyle'ispri' yapıyor ve sadece kendisi gülüyor:)
Binlerce şükür ediyorum böyle bir mutluluğu yaşayabildiğim için ve dua ediyorum isteyen herkese nasip etsin allah. okuduğum kitapları bir yada iki seferde temiz olan zihnine  kazıyor ve aynen bir papağan misali bize geri anlatıyor .benim ev botlarım  yada

babasının çorapları yani ona göre her şey oyun:)
*********************************************************************************


Gecenlerde havanın güzelliğini fırsat bilip top oynadık

 ****************************************************************************


Kursa gittiğim sabahlar Sezo ile gidiyorum .Allahım bu ne trafik her gün gidip gelene Allah yardımcısı olsun tabi Sezo yada .Zaten az sinirli:) bu trafik onu feci yapıyor:)
*******************************************************************************
Bir baktım bizimki koymuş arabalarını bir o yanından bir bu yanından habire resim çekiyor ,bende onu tabi.Bu arada ben arkamı döndüm bir ses geldim ki bizim ki makinayı düşürmüş ve lens hatası deyip makine kapanmıyor ve ön kısmı içeri girmiyor.
-anne özüy dileyim bi çikoyata yiyebilirmiyim(tövbe ya rabbim )
-Mert bu ne şimdi diyorum 
-özüy diledim ya!(bi de sinirli ha sanki ben hatalıyım:)
bende çikolatayı veremeyeceğimi akşam baban gelince konuşalım onun fikrini de alıp ondan sonra çikolatayı verebileceğimi söyledim.Sorun yapmadı olur dedi.
Akşam fotoğraf makinesini babasına söyledi ,babası da" sorun olmayacağını" söyleyip konuyu kapattılar .Ertesi gün Mert in pipisi şişti.Daha önce de böyle olmuş sünnetsiz olduğundan dolayı sünnet derisine dolan idrardan olunacağını öğrenmiştik.Ben yine aynı sorun olduğunu düşünüp tedbirimiz aldık ve ertesi gün tüm tanıdıklarımız Mert sayesinde pipisinin şiştiğini öğrendi:)
Bende kursta kız arkadaşıma durumu anlattığımda bana canı bişey istemiştir belki dedi ve bende şimşek çaktı.Çikolata!
Ama daha önce ki sorunla benzeştiği içinde ihtimal vermiyorum .Anneme olayı anlattım olabilir dedi.Gidip Mert e sordum
" sen o çikolatayı çok mu istedin "diye .Evet cevabını alınca(mert Çikolata veya abur cubur konusunda ısrarcı bir çocuk değil hatta bazen geri bile çevirebilir.En son burger king at eti olayından sonra ona "artık oraya gitmeyeceğimiz anlatmıştım sağlığımız için zararlı demiştim"şimdi nerde görse anne gitmeyelim diye kendi söyler yani bana doğru söyleyeceğinden eminim)akşam gelir gelmez o çikolatayı verdim ve ertesi akşam tüm şişlik inmiş kızarıklık geçmişti.Diğer durumda şişliğin geçmesi bir hafta alıyor ve sancılı oluyor idrarını yaparken.
Buradan yazdım ki erkek anneleri uyanık olsun:)
 ********************************************************************************
Metrobüste bir Mert kuşu .Dünya kadınlar gününde atladık metrobüse gittik alışveriş merkezine gezip geldik.

Herkese mutlu hafta sonları ,bugünkü bahar havası daimi olsun inşallah.