Sayfalar

6 Mart 2014 Perşembe

NELER OKUYORUZ

Bu sefer ki okuma yönümüzü aramızda gecen bir dialog belirledi.

Mert ile aramızda geçen konuşmadan
-anne pipime vurdun!!
özür dilerim görmedim annecim
-bende senin pipi ne vuracağım
hönk???Anlamadım Mert ?
-bende senin pipine vuracağım.
Ama benim pipim yok ki Mert
-nasıl yani(çok şaşırmıştı gözlerini aça aça tekrarlardı)nasıl yok ki?
kadınların-kızların pipisi olmaz Mert ,gel sana bununla ilgili içinde resimde olan bir kitap okuyayım .

Bu gibi durumlara daha önce gittiğim seminerden  (1.ve 2..) edindiğim bilgiler aklım da olmasına rağmen yanlış bir şey söylemekten çekindiğim(hala utanıyorum sanırım o bir çocuk olmasına rağmen :) için kitaptan yararlanmak istedim.
Bu kitabı  1 sene yada daha öncesinde gördüğüm de es geçmeyip lazım olur düşüncesiyle almıştım şimdi bakıyorum da iyi ki almışım kurtarıcım oldu gecen akşam.
Seminer de aldığım notlardan bir kaçını  sizinde paylaşmak istiyorum ,"Yapılamayacakların başında çocuklarımızın yanında çıplak dolaşmamızdı.Kendi bedeninin kendine özel olduğunu öğretmemiz acısından önemliydi.Çünkü bizim ortalık yerde soyunul olmaması normal bir davranış olarak algılayabilir ve başka biri onu soyundurmasında bu durumu yadırgamadığından cinsel istismara maruz kalabilir maalesef:(

 ve o istemedikçe vücudunu  kimseye göstermemesi gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

-çocuklarla birlikte tuvalete girilmemesi gerektiğini,tuvaletin kişinin tek kaldığı bir ortam olduğunu algılamasını sağlamak için gerekliymiş.

-çocuklar eğer ki anne babayla yatıyor ise 2 yaşına kadar yatabileceğini 2 yaşından sonrada aynı oda içinde fakat başka yatakta -4 yaşından itibaren başka odada yatması gerektiğini anlattı.

kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına kapıya vurarak girilmesi gerektiğini öğrenmemeli ama şu önemli eğer kapıya vurarak girmesini istiyorsanız muhakkak onun odasına girdiğinizde sizde onun kapısına vurmalısınız:))

-çocuklarımız 10 yaşına kadar nasıl doğdukları hakkında soru sormadıysa bir şekilde konuyu açmamız gerektiğini;hamile bir kadını gösterip yada yeni evli bir çifti gösterip konuya giriş yapılabileceğini söyledi.Biz bu konuları çocuklarımızla konuşmaz isek onlar yalan yanlış bilgileri arkadaşlarından,netten ve de doğruluğu yanlışlığı kesin olmayan bilgilerle kafasını karıştıracaktır.

Eğer çocuk bu konuda soru sormuşsa cevap alma yaşı gelmiş demektir dedi.Ancak verilen cevaplar çok önemli kesinlikle kafasını karıştırmadan ve sade olmalı.Çocuklar çocuk doğumunu ve nasıl olduğunu sorduklarında kafalarında asla cinsellikle ilgili bir düşünce olmadan sadece meraktan sorarlarmış "

Benim yaralandığım kitap ise


Kitap iki bölümden oluşmakta                                                            -vücudumuzu tanıyalım
                                                             -dünyaya geliyorum


*Şimdi ise aradığım kitap Allah'ın varlığını,günah-sevap gibi soyut kavramları anlatabileceğim bir kitap,varsa önerileriniz çok sevinirim.

Yine gecen gün aldığım bu soru-cevap şeklinde hazırlanmış kartları çok beğendik.Aldığım günden beri elinden bırakmadı 2 bölümü de alacağım bu gidişle.


2.bölümü de var bu serinin ve farklı yaş aralıklarıBenim okuduğum kitap ise;Kitap akıcı henüz bitirmedim ama Ahmet Ümit kitaplarını severim bu kitap da beni hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim.


6 yorum:

 1. istanbul hatırasını çok beğenmiştim itiraf ediyorum kitapdaki katili kitabın orta sayfalarında tahmin etmiştim bakalım sen çıkarabilecekmisin

  YanıtlaSil
 2. Cok iyi yapmissin kitabi okumakla,burdaki cocuklar cok erken ögreniyorlar bu konuyu,ilkokuldada resmen kitaptan resimli filan hersey anlatiliyor,sükür bize pek bisi anlatmak kalmiyor,cünkü ben böyle yetistirilmedim,ne söylecegimi zor bulurdum,ama simdi rahatim,soru cevaplarda her zaman ilgi cekicidir,seminerde ögrendiklerini yazman süper olmus bilmediklerimiz adina,cok tesekkürler sana...

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş seminer notlarını paylaştığın için ayrıca teşekkürler.oğlum 2009 doğumlu şu aralar Allah ile ilgili sorular soruyor bazen cevapsız kalıyorum yanlış bişey söylememek için.Kitabı ve kartları nerden aldığınızı merak ettim.Ahmet Ümit şahane...

  YanıtlaSil
 4. Çok önemli konular bunlar. Annelerin ve hatta babaların da bu konuda duyarlı ve bilgili olması gerekiyor. Maşallah siz bilinçli bir annesiniz.bunlar dogru bir dille ifade edilirse, cocuklarin yapabileceği yanlışların önüne geçilmis olur.sevgiler

  YanıtlaSil
 5. seminer notları için teşekkürler
  selam
  ben de bloğumda yapılan ilk çekilişe beklerim
  sevgiler
  http://cocugumlaeglenirken.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 6. İyi oldu bunları yazdığın canım,ileri de nelerle karşılaşacağını ve nasıl davranmak gerektiği konusunda fıkır edınmek harika,kitabıda bir ara mutlaka almalı.Bizimkiler de bana pipin nerede diyor :) Bende peygamber ve Allahla ilgili kitap arıyorum,sen al bakalım yorum yaparsın :)

  YanıtlaSil

elleriniz dert görmesin:)